Kar lastiği mi kış lastiğimi ? Lastik havası indirilmeli mi ?

1.346 izlenme kanal resmi

eglencelitivi

Tüm videoları
Facebook Twitter Google+

Diğer önerilen videolar

LoadingFavorime Ekle Bildir Yorum Yaz

Bildir

Cinsel İçerikŞiddetNefret ve HakaretZararlı AlışkanlıklarÇocuk İstismarıSpamHak İhlali

Adınız (opsiyonel)

Epostanız (opsiyonel)

  4 sene önce yayınlandı.

Kış aylarının gelmesi ve bol yağışlı günler geçiriyor olmamızın ardından trafikte bir çileye dönüştü. Peki böyle karlı havalarda nasıl araba kullanmak gerekir. İleri sürüş tekniği uzmanlarının bu konudaki önerilerinin yer aldığı bir video yayınlıyoruz.

Kar lastiği mi kış lastiği mi ?

Doğru terim kış lastiğidir. Bu lastikler karda gitmemizi kolaylaştırsa da aslında kar yağmasını beklemeden hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına indiği kış aylarında takmak gerekir. Yazlık lastikler hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde sertleşir ve yol tutuşu azalır. Kış lastikleri hem daha derin dişlere sahiptir karda kaymadan yola tutunmamızı sağlar hemde sertleşmez ve yol tutuşunu artırarak fren mesafemizi kısaltır. Böylece karlı yollarda yola tutunmamızı sağlar ve fren mesafemizi kısaltarak kazaların önüne geçer.

Lastik havası nasıl olmalı ?

Yanış bilgilendirme den dolayı kafa karışıklığına neden olan bir diğer soru lastik havası indirilmeli mi ? Kesinlikle yanlış bir bilgidir bu. Lastik havasının indirilmesi yol tutuşunu artırmaz tam tersine düşürür. Lastik havası üreticinin önerdiği basınçta olmalıdır.

Karda araba nasıl kullanılır ?

Bu konuda da özetlemek gerekirse ani fren yapmaktan kaçınılmalı. Düşük viteslerde yavaş gidilmeli fren yapılacaksa da ufak dokunuşlarla fren yapılmalıdır. Kalkışlarda da yine ani gaz vermekten kaçınılmalı ve yavaş bir kalkış yapılmalıdır. Aksi takdirde lastikler patinaja binecek ve aracımız hareket edemeyecektir.

  Kategori: Otomotiv
Daha fazla göster

Facebook Yorumları

Video hakkında yorumunuzu yazın